wtorek, 3 marca 2015

Dekoracje Wielkanocne - moje haftowane pisanki

Ręcznie robione ozdoby wielkanocne mają najwięcej uroku i dają niepowtarzalną atmosferę. Wzorów i metod na ozdobienie jajek jest mnóstwo. 

Można ozdabiać jajka styropianowe, jajka akrylowe, jajka drewniane i oczywiście same wydmuszki. 

Przy wykonywaniu własnoręcznych pisanek można również poszaleć z metodą zdobienia: 
jajka ozdobione wstążeczkami - karczochy, pisanki z makaronu, kraszanki (tradycyjne jajka zabarwione w całości na jeden kolor, często połączone z wydrapanym wzorem), prześliczne pisanki malowane woskiem, harfowane pisanki, pisanki z szydełkowymi elementami. 

W rzeczywistości ogranicza nas tylko nasza wyobraźnia, ale i tu możemy sobie pomóc. W dobie internetu wystarczy w wyszukiwarkę wpisać hasło ręcznie robione ozdoby wielkanocne i mamy tysiące inspiracji. 

Oto moja propozycja Wielkanocnych ozdób. Pisanki wykonane z połówki jajka akrylowego przyozdobione z przodu haftem a z tyłu szydełkową koszulką.

Niestety nie mam zdjęć z procesu tworzenia, ale postaram się pokrótce opisać jak można zrobić takie pisanki. 

Do wykonania takiego jajka będziecie potrzebować: muliny, kanwy, kordonka, połówki jajka akrylowego i separatora (taki separator można dostać np. w tym sklepie). Oczywiście zamiast wyżej wspomnianego separatora można użyć jakieś twardej tekturki tak jak ja to zrobiłam. Choć podejrzewam, że z separatorem było by mi łatwiej.  

Na początek trzeba wyhaftować motyw z interesującym nas obrazkiem. Gdy już mamy obrazek na kawie przyklejamy go do tekturki, która musi by troszeczkę mniejsza od przekroju jajka (tak żeby bez problemu weszła w jajko). Po przyklejeniu kanwy i upewnieniu się ze obrazek znajduje się na środku nadmiar kanwy ucinamy. 

Do połówki jajka akrylowego wsadzamy trochę sizalowej trawki. Brzegi tekturki smarujemy klejem i mocujemy w jajku. Wszytko zostawiamy do wyschnięcia.

W tym czasie można zrobić szydełkowa koszulkę na tył jajka. Naciągamy ja potem na połówkę jajka. Aby wszystko wykończyć przeciągamy wstążkę przez ostatnie oczka robótki, ściągamy i robimy kokardkę.

A tak wygląda gotowe jajko wykonane prze zemnie i moją mamę   

z przodu 

i z tyłu

A to kilka kolejnych jeśli chcecie zobaczyć więcej to zapraszam do mojego sklepu na DaWandzie
4 komentarze:

  1. Jajka są świetne, a hafty wyszły ślicznie;)

    OdpowiedzUsuń
  2. Rzeczywiście, piękne ozdoby :)

    OdpowiedzUsuń
  3. Przepiękne hafty :) Takie jajka na pewno będą wspaniałą ozdobą :) Pozdrawiam serdecznie :)

    OdpowiedzUsuń

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...